Løgtingsins umboðsmaður 2006-2020

Sólja í Ólavsstovu tók við starvinum sum Løgtingsins umboðsmaður tann 1. januar 2006

Cand. Jur. Frá Københavns Universitet 1985

1985 – 1987 Fulltrúi á landsskúlafyrisitingini

1987 – 1988 Stjórnarskrivari í Føroya Banka

1988 – 1991 Fulltrúi í Lógardeildini, grønlendska heimastýrið

1992 – 1996 Skrivstovustjóri, sama stað

1996 – 2002 Stjóri, sama stað

2002 – 2003 Settur forstjóri í grønlendska heimastýrinum

2003 – 2004 Aðalstjóri í føroyska Almannamálaráðnum

2004 – 2005 Deildarstjóri í føroyska Fiskimálaráðnum

2006 – 2020 Løgtingsins umboðsmaður

 

Løgtingsins umboðsmaður 2001-2005

Joen H. Andreassen var fyrsti Løgtingsins umboðsmaður í Føroyum. Hann var valdur umboðsmaður í tíðarskeiðnum 1. januar 2001 til 31. desember 2005.

- Føddur 9. oktober 1933

- Cand. jur. 1958

- Mars-oktober 1958 Løgfrøðingur hjá Føroya Landstýri

- Oktober 1958 - desember 1960 Løgfrøðingur í Løgmálaráðnum

- Desember 1960 - august 1964 Dómarafulltrúi í Roskilde

- August 1964 - 1969 Dómarafulltrúi í Føroya Rætti

- 1969 - 1977 Rættarassessor í Føroya Rætti

- 1977 - 1994 Sorinskrivari í Føroya Rætti

- 1994 - 2001 Fyrisitingarligur sorinskrivari í Føroya Rætti 

- Sum sorinskrivari limaskap í ymiskum nevndum:

- m.a. formaður í Vanlukkutryggingarráðnum, Yvirfriðingarnevndini og Leigunevndini í Tórshavn

- Valdur til umboðsmann fyri tíðarskeiðið 1. januar 2001 til 31. desember 2005.